Aby cieszyły oczy jak najdłużej – dbaj o nie!

26 wrzesień, 2008
Oceń ten artykuł

Kwiaty cięte są wyjątkowo delikatne. Aby zdobił y wnętrza i roznosiły aromatyczną woń przez kolejne dni, musimy o nie odpowiednio zadbać. Oto kilka praktycznych wskazówek, o których warto pamiętać:

Kiedy ścinamy?

To czy ścinamy kwiaty otwarte czy nie, ma kluczowe znaczenie dla ich rozwoju w domowym wazonie. W lato najlepiej ciąć kwiat na etapie pąka, zimną powinni eń być już nieco rozwinięty. Uważajmy jednak na to aby pączek podczas cięcia nie był zbyt ściśnięty, gdyż nigdy się nie otworzy!

Jaki wazon?

Wazon idealnie dopasowany do naszego bukietu, to taki który utrzymuje go stale w pozycji pionowej. Pamiętajmy, że musi posiadać odpowiednią ilość wody co najmniej przez tydzień. Wazon doskonały powinien działać jako przeciwwaga dla kwiatów, a jego wysokość najlepiej jeśli stanowi 40-60% długości bukietu.

Wady i zalety wazonów:

  • Szklane- są łatwe do czyszczenia, nie wchodzą w żadne reakcje z mieszaniną w wazonie, praktycznie bez wad
  • Kryształowe- zdecydowanie trudniejsze do czyszczenie z racji na ich chropowatość, mogą matowieć, posiadają jednak niekwestionowane walory estetyczne, reprezentują klasę i elegancję
  • Plastikowe:- są wygodne i lekkie, jednak po dłuższym czasie użytkowania mogą pojawić się trudne do usunięcia rysy
  • Ceramiczne- w przypadku gdy są glazurowane, musimy uważać, bo mikroorganizmy mogą osiadać na jej zniszczonej powłoce
  • Metalowe-zdecydowanie lepiej unikać tego typu wazonów, gdyż istnieje niebezpieczeństwo wejścia roztworu z kwiatków w negatywne reakcje chemiczne z wazonem.

Jak odżywiać?

Aby nasz bukiet swoim urokiem i wonią pieścił zmysły przez wiele dni, nie wolno zapomnieć nam o aplikacji odżywki, oczywiście w odpowiednich proporcjach. Do małych bukietów używamy odżywki przeznaczonej na 1 litr wody, do większych natomiast idealna będzie taka na 2 do 3 litrów.

Tych kilka prostych wskazówek z pewnością pozwoli profesjonalnie zadbać o kwiaty oraz przedłuży ich żywotność, tak aby zdobiły nasze biurka przez długi czas!

Komentarz