“Au, to boli!”

1 grudzień, 2008
Oceń ten artykuł

Dlaczego trzeba uważać na ogień i przeciągi? Czy należy przekłuwać łodygę tulipana? Czy warto pozbawiać różę kolców? Oto kilka praktycznych wskazówek jak umiejętnie obchodzić sie z kwiatami, nie krzywdząc ich..

Ogniem i młotkiem

Wiele jest mitów na temat domowych sposobów przedłużania żywotności kwiatów ciętych. Do takich należą między innymi miażdżenie czy nawet przypalanie łodyg. Pamiętajmy, że dobroczynne działanie takich zabiegów to mająca niewiele wspólnego z prawdą bajka, kończąca się dla naszych roślin często tragicznie.
Wciąż wielu “specjalistów” wierzy w zbawienne dla łodygi działanie młotka, jednak chyba nie chcieliby znaleźć się na miejscu kwiatka poddanego tego typu drastycznym zabiegom. Kiedy używamy ciężkiego narzędzia do łodyg, tkanka roślin zostaje zmiażdżona, co powoduje wyciekanie zawartości komórek. Rezultatem tego będzie pogorszenie stanu kwiatu oraz nieprzyjemny zapach wody.
Również przypalanie łodygi zabija ją! Na początku zauważmy większy pobór wody, jednak po kilku dniach martwa łodyga zacznie się rozkłądać i da tym samym doskonały pokarm dla mikroorganizmów. W rezultacie naczynia zostaną zablokowane, a pobór wody ograniczony, co doprowadzi do rychłego więdnięcia kwiatka.

Uwaga-przeciąg!

Sami często doceniamy zbawienne działanie świeżego powietrza. Jeśli chcemy jednak długo zachować żywotność kwiatów w wazonie, nie powinniśmy zbytnio przesadzać z przeciągami. Kiedy w pomieszczeniu nie ma przeciągu, powietrze otacza liście, zapewniając im tym samym odpowiednią wilgotność. Przeciągi zlikwidują tę otoczkę, czego konsekwencją będzie rychłe wiotczenie liści. Unikajmy zatem jednoczesnego otwierania drzwi i okien , a w czasie transportu stosujmy odpowiednie opakowanie, chroniące
przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

Agrafka? Nie dziękuję.

Przeprowadzono wiele badań dotyczących przekłuwania tulipanów. Czasem dzięki delikatnemu nakłuciu- zgięty kwiat prostował się. Innym razem znikają powstałe w łodydze bąbelki. Ryzyko gnicia rośliny w skutek takich zabiegów przewyższa jednak wszelkie nie do końca udowodnione korzyści. Jednym z bezpiecznych sposobów przedłużenia żywotności tulipana jest kupowanie kwiatów, które już pokazują kolor. Zielone
nie zawsze rozwiną się w wazonie. Zawsze należy podcinać łodygi przed włożeniem kwiatów do wazonu.

Nie ma róży bez.. kolców

Jeśli chcemy długo cieszyć się widokiem pięknych, bijących kolorem róż w wazonie, zdecydowanie nie powinniśmy pozbawiać je kolców. Każdy obcięty kolec to rana na łodydze, z której wycieka zawartość komórek-pokarm dla mikroorganizmów. W rezultacie róża szybciej umiera, pąki tracą zapach. Jeśli już koniecznie musimy usunąć kolce, róbmy to bardzo delikatnie, ręką.
Chyba nikt z nas nie chciałby być przypalany, miażdżony czy nakłuwany. Kwiaty w wazonie-mimo, że traktowane przez artystów jako martwa natura, nie są obojętne na tego typu drastyczne zabiegi. Jeśli chcemy zatem jak najdłużej zachować ich żywotność,bądźmy dla nich delikatni!


Komentarz