Hiacynty w doniczce. Jak je sadzić i pielęgnować?

17 marzec, 2014
Hiacynty w doniczce. Jak je sadzić i pielęgnować? 4.63/5 (92.50%) 8 głosów

Hiacynty oprócz żonkili to jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów. Pomimo tego, że bez problemu znajdziemy je w każdej z kwiaciarń, dziś zachęcamy Was do modnego ostatnio DIY- czyli zrób to sam – zasadź hiacynty we własnym domu. Część z Was pewnie uśmiecha się teraz podejrzliwie, są tacy, którzy wzdychają z niedowierzaniem, ale zapewniamy Was – to prostsze nić myślicie. Po lekturze naszego artykułu sadzenie i pielęgnacja nie będzie miała przed Wami żadnych tajemnic.

hiacynty

Jak sadzić hiacynty?

Najbardziej optymalnym terminem do sadzenia hiacyntów są okolice września i października. Sadząc je w tym czasie będziemy mogli cieszyć się kwitnącymi hiacyntami, w czasie kiedy trafiają one do sklepów, czyli w styczniu lub lutym. Zacznijmy od wyboru najlepszych cebul. Najlepszych czyli niepoobijanych i wielkości małej mandarynki. Najlepsze okazy umieszczamy w ciemnym
i chłodnym miejscu, gdzie temperatura oscyluje się w okolicach 6-10 stopni. Na większości z nas najodpowiedniejszym miejscem będzie zatem piwnica lub komórka, gdzie panuje również spora wilgotność powietrza. Wystarczającym czasem, po którym powinny pojawiać się małe korzenie w białym kolorze. Ich pojawienie to znak, że możemy przystąpić do sadzenia hiacyntów.

Najlepsze doniczki na hiacynty

Pozostaje pytanie – w czym zasadzić hiacynty? Opcji jest wiele i nie ma żadnych szczególnych wytycznych, co ucieszy pewnie tych, którzy kwiaty traktują jako element dekoracyjny. Hiacynty zaprezentują się przepięknie zarówno w pojedynczych doniczkach przeznaczonych tylko na jedną cebulę, jak i tradycyjnych doniczkach balkonowych, w których, w zależności od ich długości,  zmieścimy nawet 10 cebulek. Miłośnikom najnowszych trendów polecamy naczynia z grubego szkła napełnione wodą.

hiacyntowe inspiracje

Pielęgnacja hiacyntów

Jeżeli w końcu nadejdzie wyczekiwany dzień, w którym hiacynty zakwitną, koniecznie ustawmy je w nasłonecznionym miejscu. Dbajmy jednak przy tym o to, aby temperatura nie przekraczała tam 20-23 stopni. Gdy hiacynty przekwitną i chcielibyśmy zasadzić cebulki jeszcze raz, usuńmy wszystkie jej suche części. Poczekajmy do momentu kiedy obeschną także wszystkie jej części wystające poza ziemię. Gdy to uczynimy do miesięcy jesiennych przechowujmy je w ciemnych i chłodnym miejscu.

Jesteśmy pewni, że każdy z Was, po przeczytaniu artykułu przyzna nam racje, że przytoczone powyżej porady wcale nie brzmią strasznie. To najprostszy sposób na to, aby po sadzeniu hiacyntów, mogły one cieszyć nasze oczy jak najdłużej. Uspokajamy też tych, którzy są niecierpliwi i nie lubią czekać na długotrwały efekt – hiacynty doniczkowe możecie znaleźć w naszej kwiaciarni. Idealnie sprawdzą się w roli upominku dla naszych bliskich.

Autor: Anna Burzyńska

Komentarz