Domowy ogródek ziołowy!

24 lipiec, 2012
Oceń ten artykuł

Wielu z nas chciałoby używać w kuchni własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw, ale nie robi tego, bo uważa to za zbyt czasochłonne i kosztowne. Nic bardziej mylnego! Aby cieszyć się się smakiem domowych pomidorków albo bazylii, musimy poświęcić im tylko chwilę uwagi.

Zacznijmy od wyboru roślin, które chcielibyśmy uprawiać.
Jednym z najpopularniejszych wydaje się bazylia. Możemy dodawać ją do spaghetti, mięs, a nawet zwykłej kanapki z pomidorem. Świetnie ożywi nasze potrawy i nada im bardziej apetyczny wygląd. Nie możemy też zapomnieć o jej właściwościach zdrowotnych – bazylia świetnie wzmacnia organizm i ułatwia trawienie.

 

Jeśli nie mamy sprecyzowanych ulubionych ziół, może warto pomyśleć o zestawie? W jednej doniczce mamy więc np. pietruszkę, oregano, szczypiorek i bazylię. To świetne rozwiązanie dla zapracowanych i osób uwielbiających kulinarne eksperymenty!

My polecamy miniaturowe pomidorki! Zawierają sporu potasu i witaminy C, przez co idealnie wpływają na kondycję naszej skóry i zapobiegają przeziębieniom. Możemy podawać je z twarożkiem, kłaść na pieczywo albo stosować jako element dekoracyjny potraw.

Aby nasze sadzonki długo zachowały świeżość i ładnie rosły, musimy tylko odpowiednio często je podlewać i ustawić w dobrze nasłonecznionym miejscu (np. parapecie). Pozwoli nam to wyczarować z naszej kuchni pięknie pachnące ziołowe królestwo! :)

Komentarz