Konwalia majowa i wszystko co musisz o niej wiedzieć

14 sierpień, 2014
Konwalia majowa i wszystko co musisz o niej wiedzieć 4.33/5 (86.67%) 3 głosów

Zabierając się do pisania artykułu o konwalii, zrobiliśmy mini-ankietę – nie tylko w naszej siedzibie kwiaciarni Euroflorist, ale i wśród znajomych. Pytaliśmy głównie o to z czym kojarzy im się konwalia i czy jest to kwiat cięty czy też roślina doniczkowa. Niemal 90% osób odpowiedziało, że konwalie to kwiaty cięte, które kojarzą się im głównie jako prezenty, które w dzieciństwie wręczali swoim mamom wiosną. Aby przełamać mit, że konwalia to kwiat doniczkowy, przygotowaliśmy kilka ciekawostek o pochodzeniu, sadzeniu i uprawie konwalii majowych.

konwalia

konwalia

Konwalia majowa – pochodzenie

Konwalia majowa, z łaciny Convallaria majalis, to roślina występująca masowo w lasach Europy i Ameryki Północnej. Tylko w Polsce naturalne środowisko konwalii wynosi około 81 tysięcy ha.

Charakterystyka konwalii

Konwalia już od czasów średniowiecza jest cenioną rośliną ozdobną i leczniczą. Jej kwiaty, zebrane w kwiatostany zwane gronami, znane są z pięknego zapachu. Po przekwitnięciu tworzą charakterystyczne owoce – czerwone jagody. Należy pamiętać, że wszystkie części rośliny są trujące, gdyż zawierają glikozyd (saponinę), używany w przemyśle farmaceutycznym do produkcji leków nasercowych. Konwalia nie jest co prawda rośliną pokojową, ale można się pokusić o doprowadzenie jej do kwitnienia w warunkach domowych. Przyśpieszenie kwitnienia, tzw. pędzenie polega na przerywaniu spoczynku i przebiega u konwalii podobnie jak u roślin cebulowych, z tą różnicą, że w przypadku konwalii majowej zabiegowi pędzenia poddaje się kłącza. W naszych warunkach pędzi się konwalie od końca listopada do marca. W handlu można już kupić kwitnące konwalie w zimie, ale niektórzy miłośnicy tych kwiatów wolą je wyhodować samemu. W naszej kwiaciarni internetowej niestety nie ma jej w regularnej sprzedaży, ale można samemu wykreować taki bukiet za pomocą specjalnego kwiatowego kreatora.

Konwalie i ich sadzenie

Kłącze konwalii sadzimy w listopadzie lub grudniu (po okresie chłodów) do pojemników z torfem, tak by pąki kwiatowe, gdy się pojawią (pąki kwiatowe są grubsze od liściowych) znajdowały się tuż pod powierzchnią torfu. Początkowo pędzenie przeprowadza się w cieple, najlepiej w temperaturze 25-30 stopni, w ciemności. Podlewamy w miarę potrzeby – podłoże powinno być stale lekko wilgotne (takie, aby po ściśnięciu w dłoni nie wyciekała z niego woda)

Konwalia majowa – uprawa

Po osiągnięciu przez pąki kwiatowe wysokości 10 cm obniżamy temperaturę i wystawiamy doniczki na światło. Okres pędzenia trwa zwykle 4-5 tygodni (gdy kłącze sadzimy później niż w listopadzie, jeszcze krócej) Konwalia otrzymana w procesie pędzenia będzie kwitła w pomieszczeniu tylko kilka dni. Aby jednak przedłużyć ten czas, należy ustawić ją w chłodnym miejscu – 10-12 stopni.

Ciekawostki

Aby cieszyć się kwiatami konwalii jeszcze przed Nowym Rokiem, należy kłącze przed posadzeniem zahartować w temperaturze -3 stopni przez okres 3-5 tygodni (roślina musi przejść okres spoczynku tak jak w naturze) i później poddać je kąpieli w temperaturze 30-35 stopni przez około 12-16 godzin.

Pamiętajmy, że kwiaty konwalii majowej dostępne są w sprzedaży zwykle przez dość krótki okres czasu. Warto więc zaglądać systematycznie do lokalnych kwiaciarń Euroflorist, żeby nie przegapić tych uroczych kwiatków.

Komentarz