Krokusowe królestwo!

26 marzec, 2010
Oceń ten artykuł

Kilka dni temu zawitała do nas wiosna, a wraz z nią pierwsze kwiaty -  krokusy! Krokusy pojawiają się wszędzie! W naszych przydomowych ogródkach czy miejskich trawnikach.
Urzekają magią żywych, wiosennych kolorów – sprawiają,że wnętrza, w których je hodujemy wypełnione są pozytywną atmosferą.

Krokusy pochodzą z rodziny kosaćcowatych. Przywędrowały do nas z nad basenu Morza Śródziemnego, a dokładniej z Grecji. Ich nazwa w tłumaczeniu na język polski oznacza „szafran”. Co ciekawe, krokusy występują w aż 80 gatunkach i stąd bierze się ich różnorodność. W zależności od gatunków, krokusy kwitną jesienią – we wrześniu i październiku lub wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Paleta barw krokusów jest niezwykle zróżnicowana – od białej czy żółtej, przez niebieską po fioletową czy nawet purpurową.

W uprawie nie sprawiają większych kłopotów i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej czują się w nasłonecznionych miejscach w piaszczysto-próchnicznym podłożu. Dobrym rozwiązaniem będzie sadzenie ich sadzić po 3-5 bulw, na głębokość 5-10 cm, w odstępach około 5 cm. Tak zasadzone cebulki należy pozostawić w glebie na kilka lub nawet kilkanaście lat, pamiętając o tym, że gdy kwiaty nadmiernie się zagęszczą, należy je przesadzić. Niektóre gatunki można uprawiać także z nasion, jednak  czas od ich wysiewu do zakwitnięcia wynosić będzie około 3 lata.

Komentarz