Begonia bulwiasta i stale kwitnąca czyli najbardziej popularne odmiany.

9 kwiecień, 2014
Begonia bulwiasta i stale kwitnąca czyli najbardziej popularne odmiany. 4.76/5 (95.29%) 17 głosów

Begonia to kwiat, który pochodzi ze stref tropikalnych Ameryki, Azji i Afryki i jest obecnie najbardziej rozpowszechnioną rośliną ozdobną. Spośród wielu gatunków liczne uprawia się ze względu na piękne liście np. Begonia bowera. Niektóre znakomicie aklimatyzują się w mieszkaniach – Begonia x elatior. Jednak najpopularniejsze gatunki begonii -  Begonia Tuberhybrida oraz Semperflorens przeznaczone są do uprawy w ogrodach i na balkonach. I to właśnie je, z uwagi na rozpoczynający się powoli sezon dekorowania balkonów i ogrodów, dziś opiszemy.  Z pomocą florystów współpracujących z naszą kwiaciarnią TwojeKwiaty.pl przygotowaliśmy informacje w formie przejrzystej tabeli.

begonie

Begonie – uprawa i pielęgnacja

Nazwa polska:  

Begonia bulwiasta

 

 

Begonia stale kwitnąca

Nazwa gatunkowa: Begonia Tuberhybrida Begonia semperflorens
Pochodzenie: Forma uprawna; różnorodne odmiany begonii bulwiastych Forma uprawna; różnorodne odmiany begonii bulwiastych
Opis: Z okrągłej bulwy wyrastają 2-3 mięsiste pędy grubości palca. Liście duże, niesymetryczne, podłużne sercowate, omszone/ W kątach liści pojawiają się pojedyncze lub pełne kwiaty w kolorach białym, żółtym, różowym, czerwonym do ciemnoczerwonego. Przyjmuje postać dość niskiej krzaczastej rośliny. Liście eliptyczne lub jajowate z widocznym połyskiem. Najczęściej spotykane kolory to biel, czerwień i róż.
Wysokość: 20-30 cm; formy zwisające do 60 cm długości Od 15 do 50 cm
Wymagania: Stanowisko jasne, ale nie w pełnym słońcu – od wschodniej do północnej strony domu lub w donicach na dworze (latem). Wielokwiatowe odmiany uprawiać w miejscach chronionych przed deszczem i wiatrem. Do prawidłowego wzrostu potrzebują dużo ciepła. Zalecana temperatura to około 20 – 22°C. Niezbędne jest też systematyczne naświetlanie. Będzie ono możliwe za pomocą specjalnej lampy lub ekspozycji na parapecie od strony południowej.
Podłoże/ pH: Substrat próchniczny z dodatkiem ziemi, pH 5,5-6,5. Gleba próchnicza, dość żyzna, przepuszczalna o kwaśnym odczynie.
Pielęgnacja: Pędy ukazują się od III przy temperaturze 18 stopni; w połowie V rośliny należy wysadzać do gruntu, od X bulwy wykopać, osuszyć i zimować w suchym i chłodnym miejscu. Z uwagi na jej wrażliwość na niskie temperatury, sadzimy ją jak najpóźniej jest to możliwe. Kwiat ten kwitnie bardzo obficie niemal cztery miesiące.
Rozmnażanie: Z nasion oraz bulw ale możliwe jest także przez sadzonki wierzchołkowe Najczęściej przez nasiona, jednak w warunkach domowej hodowli zalecane jest rozmnażanie przez sadzonki.
Dostępność: IV –IX VI – X (lub później zależnie od wysiewu)
Szkodniki / choroby: Podatna na nicienie korzeniowe i liściowe, mszyce, mączniaka prawdziwego Mącznik prawdziwy

 Begonia dekoracją mieszkania

Teraz, gdy już zapewne zapoznaliście się z zasadami uprawy i pielęgnacji dwóch najpopularniejszych gatunków begonii, chcielibyśmy zaproponować Wam kilka sposobów na ekspozycję begonii w domu. Niewiele osób wie bowiem, że odpowiednie gatunki tego kwiatu, przy prawidłowej pielęgnacji, będą cieszyć nasze oczy przez długi czas. Znajdziecie je w lokalnych kwiaciarniach Euroflorist na terenie całej Polski.

begonie - dekoracje

dekoracje z wykorzystaniem begonii

fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Autor: Anna Burzyńska

 

 

 

Komentarz