Narcyzy – kwiatowe wielkanocne „must have”

21 marzec, 2016
Narcyzy – kwiatowe wielkanocne „must have” 5.00/5 (100.00%) 1 głosów

Narcyz, zwany potocznie żonkilem to jeden z pierwszych zwiastunów wiosny. Z uwagi na to, że jest dostępny w każdej kwiaciarni, jest najchętniej kupowanym wiosennym kwiatem. Narcyzy bardzo często są też wykorzystywane w dekoracjach wielkanocnych. Aby kwiaty te jak najdłużej cieszyły nasze oczy, warto poznać ich historię i zasady pielęgnacji.

narcyzy

Narcyz i jego nazwa

Narcyz swoją nazwę zawdzięcza jednej z przypowieści należącej do nurtu mitologii greckiej. Był to młodzieniec, który zakochał się we własnym odbiciu w wodzie. Jak głosi opowieść, po jego śmierci na jego grobie wyrósł kwiat, który nazwano Narcyzem. Historia ta zakorzeniła się w kulturze europejskiej tak bardzo, że do dziś w języku potocznym osoby zakochane w sobie i cechujące się zbyt dużą pewnością siebie nazywa się Narcyzami.

Przy zakupie narcyzów zwróć uwagę na:

narcyzy w doniczce

  • liczbę i wielkość cebulek
  • dopasowanie cebulek do wielkości doniczki

Zasadzone cebulki nie powinny być umiejscowione zbyt blisko siebie. Umożliwi im to swobodny rozrost. Zbyt słabo zakorzenione cebulki mogą być również przyczyną prawidłowego rozwoju narcyzów.

  • stan liści i pąków

To coś, co może ocenić każdy i nie trzeba do tego specjalistycznej wiedzy. Pąki kwiatów nie powinny być zasuszone a liście nie mogą być pokryte pleśnią i plamami.

  • wilgotność gleby

Unikaj nadmiernego przelania narcyzów. Podłoże, w którym wzrastają powinno być lekko wilgotne. Nieprzestrzeganie tej pielęgnacyjnej zasady może

 

Narcyzy – pielęgnacja

Jeżeli planujecie przed Wielkanocną zakupić narcyzy, warto pamiętać o kilku zasadach pielęgnacyjnych. Ich przestrzeganie sprawi, że przez długi czas będziemy cieszyć się uroczymi żółtymi lub białymi kwiatami. Przede wszystkim należy zadbać o miejsce, w jakim narcyzy będą wzrastać. Zalecane jest, aby było to miejsce półcieniste, gdzie utrzymuje się niezbyt wysoka temperatura. Narcyzy należy systematycznie, ale niezbyt obficie podlewać. Prawidłowo pielęgnowane narcyzy kwitną od kilku dni do kilku tygodni. Ten okres z powodzeniem pozwoli na to, aby przez cały czas Wielkanocy żonkile były dekoracją świątecznego stołu.

 

Autor: Anna Burzyńska

Komentarz