Przemów językiem kwiatów!

17 grudzień, 2008
Oceń ten artykuł

Nieraz brakuje nam słów i swoje uczucia próbujemy wyrazić na milion innych sposobów, jednym z najstarszych a zarazem najbardziej uniwersalnych jest obsypywanie bliskiej osoby kwiatami.  Każdy potrafi skojarzyć czerwoną różę z uczuciem gorącej, namiętnej miłości,  niektórzy utożsamiają białą lilię z czystymi intencjami, cnotliwością.  Jednak na tym wiedza na temat symboliki kwiatów większości z nas się kończy.  Od dziś, gdy otrzymasz bukiet będziesz wiedzieć co chciał przez nie powiedzieć ktoś, kto Ci je podarował.

Dając ukochanej osobie żonkila warto być ostrożnym, gdyż jest on najbardziej popularnym wśród kwiatów symbolem zazdrości, podczas gdy narcyz wyraża obłudę i zakłamanie..Najbardziej „skromną” roślinką jest fiołek, pasuje on do osób nie lubiących się przechwalać jak również tajemniczych, skrytych, unikających zbytniej koncentracji na sobie. Najlepszym  sposobem na wyrażenie swojej wdzięczności jest sprezentowanie czerwonego goździka, ale (uwaga!) cały wielobarwny bukiet tych kwiatków to już znak odmowy, rezygnacji! Najprostszym sposobem podkreślenia urody ukochanej jest margerytka, mówiąca „Ty jesteś najpiękniejsza”, podczas gdy kalina niesie ze sobą przesłanie „Pocałuj mnie wreszcie!”

Kojarzenie poszczególnych gatunków  z określonym przesłaniem nie wystarczy jednak do tego by w pełni zrozumieć mowę kwiatów. Decydujące znaczenie ma tu również kolor. Jednym z przykładów różnorodności znaczenia przekazu ze względu na paletę barw jest frezja. I tak na przykład oznaką delikatności i wierności będzie kolor biały, lilowy to już onieśmielenie, natomiast różowy symbolizuje oddanie się marzeniom oraz flirt. Świetnym sposobem na wyrażenie zadowolenia z bliskości ukochanej osobie jest podarowanie jej frezji w kolorze czerwonym.

Ostatnim elementem tej układanki jest ilość ofiarowanych kwiatów.  Dając jeden mówimy: „Liczysz się tylko Ty, Ty jedyna”, dwa to już oznaka przynależności do siebie, pary. Chcąc wyrazić miłość uczynisz to  komponując bukiet trój-elementowy. Tuzin, zwłaszcza czerwonych róż powie „Ubóstwiam Cię”, a dwadzieścia „Jesteśmy dla siebie stworzeni”.

Określone znaczenie nadano ponad 800 gatunkom kwiatów. Jedno jest pewne od lat wyrażamy za pomocą nich swoje emocje, uczucia.  Pasują tak naprawdę na każdą okazję, wyrażają więcej niż słowa.   Jeśli chcesz przekazać co czujesz, okazać komuś wdzięczność czy szacunek możesz zrobić to za pośrednictwem posłańca Euroflorist. Dzieci i ryby głosu nie mają, kwiaty jak najbardziej! :)

Komentarz