“Słychać jak azalie rosną”, czyli kwiaty doniczkowe kwitnące zimą

1 luty, 2017
“Słychać jak azalie rosną”, czyli kwiaty doniczkowe kwitnące zimą 5.00/5 (100.00%) 1 głosów

Zima to czas uśpienia i regeneracji, gdy cała przyroda przygotowuje się na nadejście wiosny. Choć na balkonach i w ogrodach próżno w tym czasie szukać kwiatowych dekoracji, to w warunkach domowych przepięknie kwitną nie tylko azalie, ale także storczyki, fiołki czy żyworódki. Podpowiadamy, jak dbać o kwiaty doniczkowe kwitnące w okresie zimowym.

 

storczyk


Zima pełna koloru

„Słychać jak azalie rosną” – pisała Agnieszka Osiecka. W ciszy zimowego pejzażu nawet subtelna i delikatna azalia zdaje się być jaskrawa i krzykliwa. Mimo że czas, gdy ogródki i balkony rozkwitną prawdziwą feerią barw jest dopiero przed nami, zimowe miesiące nie muszą oznaczać całkowitej rezygnacji z kwiatowych ozdobników w naszych domach.

Obecność kwiatów w pomieszczeniu nie tylko doskonale wpływa na samopoczucie, szczególnie w okresie jesienno-zimowej szarugi, ale ma także dobroczynny wpływ na zdrowie. Choć niektóre kwiaty doniczkowe kwitnące zimą wymagają szczególnej opieki, możemy być pewni, że wysiłek, który włożymy w ich pielęgnację zwróci się w dwójnasób. Zimowe kwiaty doniczkowe to także doskonały prezent nie tylko dla osób zajmujących się hobbystycznie hodowlą kwiatów, ale także dla członków najbliższej rodziny.

Najpopularniejsze zimowe kwiaty doniczkowe

Doświadczeni floryści z kwiaciarń Euroflorist przygotowali listę najpopularniejszych kwiatów, które rozkwitają w okresie zimowym wraz z krótkim opisem podstawowych zasad ich pielęgnacji. Wprowadź trochę koloru do swojego domu!

  • Azalia – choć pielęgnacja azalii nie należy do najprostszych, roślina ta potrafi wyjątkowo pięknie się odwdzięczyć. Ze względu na to, że w momencie, gdy zaczyna kwitnąć, naturalnego światła jest zbyt mało, powinna zająć miejsce na parapecie w najbardziej nasłonecznionej części mieszkania. Optymalna temperatura dla tej rośliny wynosi od 10 do 15°C. Choć azalie lubią wilgoć, niestety, dość szybko gniją. Należy więc zadbać, aby roślina nie miała ani zbyt mokro, ani zbyt sucho, jednocześnie pamiętając o regularnym nawożeniu (raz na 2-3 tygodnie). Gdy azalia przekwitnie, należy delikatnie usunąć zwiędłe kwiaty, przesadzić roślinę do większej doniczki (pamiętając o odpowiednio kwaśnym podłożu) i do następnego kwitnienia przenieść w chłodniejsze miejsce, ograniczając podlewanie.

    PLA14_49

  • Storczyk Phalaenopsis – najpopularniejsza i najłatwiejsza w pielęgnacji odmiana storczyka. Odpowiednia ilość światła zainicjuje proces kwitnienia tej rośliny. Warto więc unikać najmniej nasłonecznionej strony północnej. Ta odmiana storczyka nie ma specjalnych wymagań temperaturowych. Doskonale czuje się w warunkach domowych, zarówno jeżeli chodzi o temperaturę, jak i wilgotność powietrza.  W okresie zimowym storczyki należy podlewać przegotowaną wodą dopiero po całkowitym wyschnięciu podłoża, najczęściej co tydzień lub półtora tygodnia.
  • Cyklamen perski – roślina wieloletnia z rodziny pierwiosnkowatych. Cyklamen lubi wilgotne powietrze i temperaturę od 10 do 15°C. Należy zapewnić kwiatu stały dostęp do wilgotnego podłoża, wodę wlewając do podstawki, nie zalewając bulwy. Po przekwitnięciu cyklamen warto przesadzić do większej donicy i na czas spoczynku odstawić w chłodniejsze miejsce.
  • Fiołek afrykański (a tak naprawdę sępolia fiołkowa) – to roślina szczególnie wrażliwa na zimno. Doskonale będzie się czuć w ciepłym, dobrze nasłonecznionym miejscu, aczkolwiek nie może być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Fiołka afrykańskiego należy podlewać wyłącznie na podstawkę, aby nie dopuścić do przegnicia podłoża i nawozić raz na dwa tygodnie. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że będzie kwitł przez cały rok, najobficiej w miesiącach letnich.
  • Kalanchoe (żyworódka) – roślina, która nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Doskonale będzie się czuła w temperaturze pokojowej w miejscu dobrze nasłonecznionym. Nie wolno dopuścić do przegnicia korzenia, podlewając tylko, gdy podłoże będzie mocno wysuszone (zazwyczaj raz na dwa tygodnie).PLA10_74_3

 

Kwitnące w okresie zimowym storczyki, fiołki i azalie wprawią w dobry nastrój wszystkich domowników!

Komantarze są wyłącznone.