Tulipany – 5 faktów, których nie znałeś

31 marzec, 2016
Tulipany – 5 faktów, których nie znałeś 5.00/5 (100.00%) 1 głosów

Występują w dziesiątkach kolorów, są kojarzone z Holandią a w kwiaciarniach dostępne są zimą i wiosną. Jakie to kwiaty? Tulipany, oczywiście! Przytoczone powyżej fakty są powszechnie znane, ale czy na tym nasza wiedza się kończy? Przygotowaliśmy dla Was 5 kolejnych ciekawostek o tulipanach. Przeczytajcie i sprawdźcie czy na hasło “tulipany” przychodzą Wam do głowy wszystkie informacje.

tulipany

Nazwa tulipany pochodzi od słowa turban

Pomimo tego, że wszyscy kojarzą tulipany z Holandią, nie każdy wie że pochodzą one z Iranu, Afganistanu i Kazachstanu. Do kraju wiatraków przybyły one dopiero pod koniec XVI wieku, ale ten wątek rozwiniemy później. Zaskakująca jest historia powstania nazwy -  tulipany. Dzięki podróżującym kupcom cebulki tulipanów zostały eksportowane do Turcji. To właśnie tam władcy używali tulipanów do przyozdabiania nimi nakryć głowy, kapeluszy i turbanów. Te nakrycia w języku perskim nazywano tulipanami.

Tulipany warte były tyle co dom

U progu XVI wieku w Republice Siedmiu Zjednoczonych Prowincji Holandii nastąpiło ogromne zainteresowanie tulipanami. Duży popyt na nie spowodował, że ceny tulipanowych cebulek osiągały astronomiczne ceny. Ich wartość wzrosła na tyle, że za równowartość jednej cebulki tulipana równała się cenie domu w atrakcyjnej cenie np. w Amsterdamie tuż nad jednym z głównych kanałów.

bukiet tulipanów1001 gatunków tulipanów

Czy jesteście pewni, że bez problemu poznacie tulipany ? Pewnie część z Was uśmiecha się teraz pod nosem, myśląc „żaden problem”. I rzeczywiście, tulipan pospolity to gatunek, który spotykamy w polskich kwiaciarniach najczęściej. Nie każdy jednak wie, że obecnie na świecie istnieje ponad 150 gatunków i dużo ponad 15 tysięcy odmian tej cebulowej rośliny. Tulipan pełny, strzępiasty czy liliokształtny to tylko niektóre spośród najpopularniejszych odmian tych kolorowych kwiatów. Nas ostatnio urzekła malinowo – biała odmiana Ice Cream.

Tulipany na część Marii Kaczyńskiej

Nazwania tulipana jej imieniem doczekała się była prezydentowa Maria Kaczyńska. Wyhodował go w 2008 roku Jan Ligthart. Cały proces jego uprawy zajął ogrodnikowi aż 18 lat. Ceremonia uroczystego nadania nazwy roślinie miała miejsce w warszawskich ogrodach Ambasady Królestwa Niderlandów. Tulipany im. Marii Kaczyńskiej są niezwykle eleganckie. Są całe utrzymane w kremowych odcieniach, a ich płatki na końcach delikatnie jaśnieją.

Tulipany a termonastia

Tulipany jak wszystkie inne kwiaty są wrażliwe na zmiany temperatury. Jednak wyższe lub zbyt niskie temperatury nie powodują od razu jego więdnięcia a odpowiednio zamykanie się lub otwieranie. Najczęściej taką granicą jest temperatura około 15°C. Powyżej tej temperatury tulipany się otwierają, a gdy spada ona poniżej 13° C płatki się zamykają.

 Jesteśmy ciekawi czy znaliście wszystkie z przytoczonych powyżej ciekawostek. Do powyższego tekstu wybraliśmy tylko kilka, które są według nas najciekawsze. Jeśli Wy uwielbiacie tulipany i macie dużą wiedzę na ich temat, koniecznie podzielcie się nimi z nami. Pamiętajcie również, że dziesiątki tulipanów w najpiękniejszych kolorach znajdziecie w naszej kwiaciarni internetowej. Korzystajcie, póki jeszcze są – w naszych kwiaciarniach będą zapewne do końca maja.

Autor: Anna Burzyńska

 

 

Komentarz