Wszystko co chcielibyście wiedzieć o bukiecie olimpijskim!

11 sierpień, 2012
Oceń ten artykuł

Igrzyska Olimpijskie w Londynie dobiegają końca – w niedzielny wieczór będziemy mogli podziwiać ceremonię zamknięcia. Polscy reprezentanci zdobyli 10 medali i choć w ostatnim dniu nasi rodacy powalczą jeszcze w dwóch konkurencjach, to szanse na zwiększenie tego bilansu są niewielkie. Wszyscy sportowcy stający na podium oprócz medali otrzymują również bukiety kwiatów. Z jakich kwiatów są wykonane? Kto jest projektantem bukietu olimpijskiego? Kto je wykonuje?

 

 

Zacznijmy od początku…

Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Londynie już pod koniec 2010 roku rozpoczął poszukiwania firmy florystycznej, która zaprojektuje i zrealizuje dostawę bukietów oraz aranżacji florystycznych na londyńską olimpiadę. Była to wyjątkowa okazja dla firm z branży aby opracować i zrealizować dostawę bukietów, które będą wręczane dla sportowców podczas ceremonii dekoracji zwycięzców. Konkurs ofert dostępny był dla wszystkich firm z branży florystycznej.

Firmy startujące w konkursie oprócz umiejętności projektowych i florystycznych musiały wykazać się też umiejętnościami logistycznymi. Zlecenie obejmowało 6700 identycznych bukietów na ceremonie dekoracji zwycięzców, które będą wręczane codziennie na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich. Oprócz bukietów firma florystyczna miała wykona 30 kompozycji na ceremonie otwarcia i zamknięcia oraz 130 kompozycji do obiektów konferencyjnych.

Dyrektor generalny komitetu organizacyjnego Paul Deighton oczekiwał od florystów wizjonerskiego podejścia do wykonywanych zleceń, aby kwiatami jak najlepiej zaprezentować to co kraj gospodarzy ma do zaoferowania. Chciałby aby efekt końcowy był niezapomniany i stanowił pozytywne doświadczenia dla konkurujących sportowców i widzów na całym świecie. “Nie tylko szukamy dostawcy, który może sukcesywnie dostarczać najwyższej jakości bukiety kwiatów i organizacyjnie podoła temu zleceniu, ale także musi rozumieć, w jaki sposób nasze kwiaty będą prezentować się wizualnie podczas zawodów w Londynie w 2012. To wielka szansa dla firmy, która może zapewnić, że ich wzory będą żywe, współczesne, niezapomniane, wizjonerskie i uzupełnią markę London 2012.” Procedurę przetargową zamknięto 21.01.2011 r.

Autorem zwycięskiego bukietu jest znana londyńska florystka Jane Packer. Bukiety dla zwycięzców wykonywać będą studenci florystyki z całego kraju. Studenci są zaszczyceni i podekscytowani otrzymaną propozycją. Ta okazja pozwala im doświadczyć możliwości bezpośredniej współpracy z cenionymi florystami, oraz wnieść swój osobisty wkład w organizację Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012.

 

Historia projektowania bukietu

“Bukiet Zwycięstwa” został zaprojektowany przez dyrektora kreatywnego Susan Lapworth. Bryła bukietu podzielona jest na odważnie, kolorowe kwadraty, które powinny odzwierciedlać logo London 2012. Są one oddzielone od siebie typowymi brytyjskimi składnikami żywności, o różnorodnym zapachu.

Kwiatem głównym w bukiecie są oczywiście roże: różowa Aqua, żółta – Illios, pomarańczowa – Marie Claire, zielona – Wimbledon. Jako dodatek dekoracyjny florystka wybrała rożne rodzaje ziół: lawendę, rozmaryn, miętę i pszenicę. Najważniejszym celem dla projektanta było, aby wszystkie składniki bukietu pochodziły z upraw w Wielkiej Brytanii.

 

Przy projektowaniu bukietu zwrócono uwagę na ochronę środowiska. Komitet organizacyjny wymagał aby kwiaty na bukiety były uprawiane z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju przy jak najmniejszym negatywnym wpływie na środowisko: bez sztucznego ogrzewania, bez stosowania pestycydów, przy nawożeniu ograniczonym do minimum. Kwiaty miały być przetransportowane od ogrodników w miejsce wykonywania bukietów bez energochłonnych urządzeń chłodzących. Założeniem logistycznym projektu było aby od momentu ścięcia roślin do wręczenia bukietu sportowcom nie minęło więcej czasu niż 3 dni. Ciekawostka jest to, ze aby zakończyć pętle zrównoważonego rozwoju, krzaki róży po zakończeniu olimpijskiego projektu będą sprzedawane. Jeżeli chcesz posiadać kawałek żywej historii sportu, rośliny będzie można nabyć od września na portalu yougarden.com.

Założenia projektu

Bukiet ma być wykonany z kwiatów od brytyjskich ogrodników, ma mieć wielkość 20 x 25cm, silne oddziaływanie wizualne, odbijające energię London 2012. Trwałe odmiany roślin, mają zapewnić odporność na zmienne temperatury oraz uchronić przed uszkodzeniami podczas transportu, gdyż będą przenoszone przez osoby nie mające doświadczenia w pielęgnacji kwiatów.

Kwiaty

Kwiat róży – chociaż nie rodzimy, kojarzy się wszystkim jako typowy, brytyjski kwiat. Niestety ogrodnicy brytyjscy, mimo że posiadają wiedzę, nie produkują obecnie róż dla celów komercyjnych, trzeba było znaleźć sposób jak zorganizować nową uprawę róż aby zapewnić kwitnienie róż określonych odmian w krótkim przedziale czasowym, co było nie lada wyzwaniem. Specjalnie dla tego projektu zlecono uprawę róż specjalistycznemu ogrodnictwu na południu Wielkiej Brytanii. Wybrano sprawdzone odmiany róż, które charakteryzowały się trwałością.

Zieleń

Wybrano zioła uprawiane przez brytyjskich ogrodników: lawendę, miętę i rozmaryn. Zapewniają one eklektyczny zapach ale jednocześnie, co jest bardzo istotne, nie wywołują reakcji alergicznej, jaką często powodują mocno pachnące kwiaty. Do ziół dodano pszenicę, źródła energii, nawiązującym do tematu Londyn 2012, który miały wpływ na cały proces projektowania.

Kolory

Wybrano jasny i wyrazisty zestaw kolorów, który nie tylko odzwierciedla kolory używane w logotypach w 2012 roku, ale także w całych zawodach London 2012. To żywe połączenie kolorów tworzy efekt wizualny, który wzmocni także sportowca w momencie zwycięstwa.

 

Wybrani polscy sportowcy, którzy otrzymali „Bukiety Zwycięstwa”:


Sylwia Bogacka


Magdalena Fularczyk i Julia Michalska


Adrian Zieliński


Tomasz Majewski

 

Autor: Grupa Florystyczna Florand

Zdjęcia: www.jane-packer.co.uk, Reuters, PAP, Rebecca Blackwell AP

Komentarz